Şevval ayı ne zaman başlıyor Diyanet? Şevval ayı altı gün orucu ne zaman tutulur?

Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getiren Müslümanlar, 2022 Şevval ayının başlayacağı tarihlerde tutulacak olan Şevval ayı orucuna odaklandı. Şevval ayı orucu ya da 6 gün orucunu idrak edecek olanlar ne zaman tutulacağını araştırıyor. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” diyerek buyurduğu Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehap olarak tavsiye ediliyor.

ŞEVVAL AYI ALTI GÜN ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

İbadetlerini tam ve eksiksiz ifa edecek olan Müslümanlar, 1 Mayıs’ta biten Ramazan ayından sonra Şevval orucunu tutabilecekler. Peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulan Şevval orucu Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez fakat Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur. Şevval ayı orucu 2022 yılında da her sene olduğu gibi Hicri takvimin 10. ayında tutulan bir oruçtur. Hicri takvimin 10. ayı 2022 senesinde Ramazan Bayramı’nın ilk günü başlayacaktır. Şevval orucu, Ramazan’ın ardından tutulması tavsiye edilen bir oruçtur. Farz olmayan bir ibadet olan Şevval orucu, Ramazan ayından sonra tutulmaktadır.

ŞEVVAL AYI NE ZAMAN?

Diyanet takvimine göre 2022 yılı Şevval Ayı’nın 1. Günü 2 Mayıs 2022 tarihinde başlayacak ve 30 Mayıs tarihinde sona erecek.

ŞEVVAL ORUCU NASIL TUTULUR?

Ramazan ayının ardından içerisine girilen Şevval ayında tutulan Şevval orucu, 6 gün sürmektedir. Şevval orucunu Ramazan Bayramı’nda tutmak haramdır. Şevval orucu, tıpkı Ramazan ayında tutulan oruç gibidir. İmsak vaktinde oruç başlar ve akşam ezanında oruç bozulur.

ŞEVVAL ORUCUNUN HÜKMÜ NEDİR?

Ramazan’dan sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 421, 422).

Oruca nasıl niyet edilir? Ramazan orucu için ne zaman niyet edilir, niyetsiz oruç kabul olur mu? Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

About admin

Check Also

Onlarca Rus uçağını düşürdüğü iddia edilmişti! ‘Kiev’in Hayaleti’ şehir efsanesi çıktı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıların ardından “Kiev’in Hayaleti” lakaplı Ukraynalı pilotun Rus ordusuna bağlı 40’a yakın …

https://flashaberlerim.com/ https://habercadde.com/